Tak som presnorila špajze a našla som 7 drevených prepraviek z mandariniek, čo sme pojedli cez Vianoce.
Nakoľko prerábam úplne všetko servítkovou technickou ( de coupage) od nábytku po sviečky, mám doma farbu a lak už v plechovkách, lebo tuby z papiernictva mi nestačili. Používam eko farby, preto že sú riediteľné vodou, teda nezapáchajú a dá sa s nimi natierať aj detský nábytok, mali by byť nezávadné.
Ako podklad v mojej shabby chick ( Ružičkovej :-)) domácnosti používam krémovú farbu, zdá sa mi menej nudná ako biela a sedia na nej úplne všetky servítky, aj tie s bielym podkladom.
Taktiež používam ryžový papier, s de coupage papierom sa mi nepracuje dobre, pre mňa je tvrdý, aj po namočení mi to s ním nejde.
Ako lepidlo som začala používať lacnú variantu disperzného lepidla zriedeného veľkým podielom vody, ktoré uchovávam v zaváracom poháriku. Keďže nerobím de coupage na látky alebo iné transfery obrázkov na rôzne materiály, nie je potrebné kupovať drahé špeciálne lepidlá na servítkovú techniku. ( okrem de coupage na porcelán, ktorý som robila so špeciálnym lepidlom na porcelán, nižšie v obrázkoch). Zaobídem sa bez nich.
No a všetko vždy lakujem, či uč lesklým alebo priesvitným lakom, teda je jedno akým lepidlom mi tá servítka na povrchu uschne.
pôvodné prepravky z mandariniek namaľujem krémovou farbou ( slonovinovou) z oboch strán, minimálne 2x
Na suchú farbu nanášam motívy, z ryžového papiera opatrne obtrhám obrázok ktorý chcem prilepiť a zo servítky tiež, prípadne vystrihnem, ale je potrebné odstrániť 2 vrstvy servítky, každá servítka má 3 vrstvy, pracujeme len s tou vrchnou, kde je potlač, motív si priložíme kam chceme a opatrne ho pretierame štetcom namočeným v lepidle s vodou, malo by byť úplne riedke to naše lepidlo, obrázok sa nám krásne prilne na povrch, pokiaľ ho budeme prechádzať viacej krát, roztrhne sa, preto opatrne.
Necháme uschnúť.
Po uschnutí natrieme prvou vrstvou laku. Po zaschnutí, si vytlačíme hnedú olejovú farbu (sienna spálená alebo terakota) a iným štetcom prechádzame opatrne po spojoch a hranách, čím vytvárame dojem ošúchania (shabby chick štýl). Niekde rozotieram olejovú farbu vatovým tampónom, treba sa vyhrať. Netrvá to dlho, na motív levandule som použila čiernu olejovú farbu, naozaj je to podľa Vášho vkusu. Môžete tieňovať akoukoľvek farbou, ale olejovou a vždy na uschnutú prvú vrstvu laku. Po tieňovaní hneď lakujeme druhou a teda poslednou vrstvou. Necháme uschnúť a máme hotovo :-)
Výsledok je tu:
Ďaľší spôsob ošúchania je použiť už namorený alebo tmavý nábytok, ktorý natriete aspoň dvomi vrstvami farby a hrany šmirgľujete, čím odhalíte pôvodný náter a vyzerá to nefalšovane ošúchane.
Takto som robila napríklad komodu, stojany na kvety alebo naposledy v lete sa mi znevidelo naše ratanové sedenie s oranžovými vankúšmi, tak som to prestriekala, ošúchala, nalakovala a ušila nové ružičkové vankúše. Stôl je sklenný, premaľovaný a ozdobený tiež de coupage, s ružami, menej po tejto úprave vidieť čmuhy, keď bol sklenný , pri mojich dvoch chlapov ,som sa naleštila a naleštila...Nie je vylúčené, že dostane nový náter tento rok :-)
Budem dávať časom aj príspevok ako si urobiť de coupage technikou sviečky, napríklad na vianoce, s vlastným motívom.
Pri de coupage sa medze nekladú, dá sa urobiť na všetkom, následné obrázky sú moje prerábky nášho bývania na "ružičkovo" , ako to volá môj syn ( ktorý by radšej žil v "dinosaurove" :-D )
topánky sú pretreté lodným priesvitným lakom, proti dažďu
staré dvere do pivnice, pretreté lodným lakom proti vode
a milióny ďalších ... :-)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára